BIM розшифровується як інформаційне моделювання будівель. Крім того, що 3D-модель у CAD є просторовим представленням об’єкта, BIM-моделі додають певну інформацію, яку можна назвати базою даних. Кожен елемент є визначеним (стіни, вікна, підлога тощо), а модель є параметричним результатом, який поєднує всі ці елементи. Двовимірні плани, креслення та фасади можуть бути створені автоматично з будь-якої визначеної позиції чи напрямку.
BIM-моделі також можуть містити інші елементи, крім структурних, – механічне, електричне, інженерне устаткування тощо, які зазвичай називають МЕІ.
Обмін даними між BIM-форматами виявився нестійким процесом і може спричинити деякі проблеми. Ми можемо створювати оригінальні BIM-моделі у двох провідних форматах, а саме Revit (від AutoDesk) та AECOSim (від Bentley Systems).
Як і для «стандартних» моделей, вибір рівня деталізації є вирішальним.
Хоча BIM-процес у своїй концепції був інструментом для нового будівництва, ми всі знаємо, що значний відсоток проєктів стосується реконструкції вже існуючого фонду будівель. Протягом усього життєвого циклу проєкту лазерне 3D-сканування стає ключовим засобом. Основою будь-якого BIM-процесу є дані, на основі яких буде створено проєкт. Відповідне сканування у формат BIM-моделі стане основою для цього фундаменту.
У компанії 3Deling ми маємо великий досвід збирання та оброблення точних даних хмари точок. Тривимірні параметричні моделі можна створювати безпосередньо з хмари точок, як правило, у форматі Revit, однак, якщо необхідно, ми можемо надати моделі у програмі Bentley AECOsim.
На основі моделі можуть бути виготовлені 2D-креслення в будь-якому зазначеному місці для планів, розрізів або фасадів. Слід зазначити, що такі креслення не надають інформацію того самого рівня, яка зазвичай надається під час звичайної 2D-зйомки, однак, якщо це буде необхідно, ми можемо покращити цю інформацію вручну, якщо це вказано на початковій стадії проєкту.
Як і з будь-якими даними зйомки, важливою є специфікація. У BIM-середовищі через майже нескінченну кількість доступних змінних це стає вирішальним моментом. Ми працюватимемо з нашими клієнтами, щоб визначити специфікацію із самого початку роботи. Через колективний характер BIM-процесу може знадобитися проконсультуватися з кількома ключовими зацікавленими сторонами у межах проєкту перед створенням остаточної специфікації.
МОМЕНТИ, ЯКІ ВАРТО ВРАХУВАТИ:
LOD (Рівень деталізації) Наскільки деталізована Вам потрібна модель? Подумайте, яким є план будівлі. Наприклад, Вам може знадобитися високий рівень деталізації на збереженому фасаді, але низький рівень деталізації на внутрішніх перегородках, якщо все, що вам потрібно, це кількісно визначити обсяг, який буде видалено.
LOI (Рівень інформаційного наповнення) Наскільки інформативними для Вас мають бути змодельовані елементи? Майте на увазі, що в конструкції, яка вже існує, геодезист може не мати доступу до всіх фрагментів будівлі та не матиме глибоких знань у всіх відповідних етапах проєкту. Обговоріть усі можливі обмеження на початковій стадії.
Яка система координат буде використана? Це питання часто ігнорують, але це може бути вирішальним моментом. Прийміть рішення з самого початку, обговоріть його одразу, переконайтеся, що всі зацікавлені сторони знають про нього, і використовуйте його.
Вихідна точка моделі. Знову ж таки, її часто не помічають, але її важко змінити згодом. Визначте місце та переконайтеся, що всі зацікавлені сторони знають про неї. Це значно полегшить створення об’єднання моделей з різних етапів проєкту, якщо воно буде послідовним з першого ж дня. BIM – це процес об’єднання. Щоб отримати від нього максимальну вигоду з точки зору економії часу та коштів, як і з будь-якою іншою будівлею, важливо починати з чітких основ.
ЩО МИ РОБИМО, ЩОБ ВИКОРИСТАННЯ ГОТОВОЇ BIM-МОДЕЛІ БУЛО ПРОСТИМ:
Усі системи, створені з хмари точок, містять у своїй назві відмітку «ЗЙОМКА». Це вказує на те, що певний елемент було створено лише з даних хмари точок.
Наші моделі розташовуються з урахуванням реальних координат, але ми використовуємо вихідну точку проєкту, щоб перемістити кожну будівлю відповідно до місцевої системи координат або узгодити її з певною системою координат заданого положення (наприклад, відповідно до наявних креслень).
Усі моделі створюються в режимі взаємодії. Ми можемо надати як відокремлену (локальну) модель, так і основну модель. Ми можемо продовжити роботу з отриманим основним файлом і надіслати його назад з метою синхронізації.
Усі елементи або ділянки, які неможливо відтворити з хмари точок, позначаються або описуються як ймовірні (за допомогою параметрів проєкту, меж масштабування, спеціальним набором видів або будь-яким іншим способом, зручним для нашого клієнта).
Спеціальний набір відфільтрованих креслень надається в межах кожної моделі, щоб вказати, що певні елементи в моделі потребують уваги клієнтів.
Ми завжди враховуємо побажання клієнта.
Ми використовуємо той самий набір спільних параметрів проєкту, щоб надати додаткову інформацію для зйомки в межах моделі.